خواص روغن آرگان برای صورت،مو و بدن

روغن آرگان یک روغن چندوظیفه ای همه کاره زیبایی است که مانند هیچ روغن دیگری نیست. تغذیه و آبرسانی می کند و صورت، مو و بدن شما را متحول می کند. پس جای تعجب نیست که این روغن چند وجهی در بین زنان در تمام سنین در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده است. روغن آرگان معتبر از دانه های میوه آرگان برداشت می شود. این میوه ها در درختان آرگان مراکش رشد می کنند. کشوری غنی از نظر فرهنگی که دارای زیبایی های طبیعی و گنجینه های متنوع است.

روغن آرگان را هم می توان مصرف کرد و هم روی پوست، مو یا ناخن مالید. ممکن است از سلامت قلب حمایت کند و علائم پیری را کاهش دهد. در اینجا 15 روش برای استفاده و بهره مندی از این روغن همه کاره آورده شده است. روغن آرگان برای قرن‌ها یکی از مواد اصلی آشپزی در مراکش بوده است، نه تنها به دلیل طعم لطیف و آجیلی آن، بلکه به دلیل طیف گسترده‌ای از فواید سلامتی بالقوه آن. این روغن گیاهی طبیعی از هسته میوه درخت آرگان به دست می آید. اگرچه روغن آرگان بومی مراکش است، اما اکنون در سراسر جهان برای انواع کاربردهای آشپزی، آرایشی و دارویی استفاده می شود. این مقاله چند مورد از برجسته ترین فواید،کاربردها و خواص روغن آرگان را برای سلامتی توضیح می دهد.

خواص و فواید روغن آرگان

فواید و خواص روغن آرگان و کاربردهای ناشناخته آن

روغن آرگان یک روغن چندوظیفه ای همه کاره زیبایی است که مانند هیچ روغن دیگری نیست. تغذیه و آبرسانی می کند و صورت، مو و بدن شما را متحول می کند. پس جای تعجب نیست که این روغن چند وجهی در بین زنان در تمام سنین در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده است. روغن آرگان معتبر از دانه های میوه آرگان برداشت می شود. این میوه ها در درختان آرگان مراکش رشد می کنند. کشوری غنی از نظر فرهنگی که دارای زیبایی های طبیعی و گنجینه های متنوع است.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که چند قطره روغن آرگان را بردارید و آن را به آرامی روی پوست و موی خود ماساژ دهید تا تاثیر فوق العاده آن را برای خود مشاهده کنید. چه فواید زیبایی می توانید از روغن آرگان مراکش انتظار داشته باشید؟ اکسیر مراکش در زیر به 15 مزیت شگفت انگیز این روغن معجزه می پردازد.

روغن آرگان چه فوایدی دارد

1. هیدراتاسیون و رطوبت رسان طبیعی

یکی از خواص روغن آرگان با روغن‌های امگا، فیتونوترینت‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های خود، پوست را آبرسانی کرده و رطوبت را حفظ می‌کند. استفاده منظم از این روغن باعث شادابی و شادابی پوست می شود. در حالی که سایر لوسیون‌ها و روغن‌های مرطوب‌کننده معمولاً چرب هستند، معجزه روغن آرگان برای پوست که فوراً جذب آن می‌شود و در نتیجه پوستی به زیبایی مرطوب می‌کند بدون اینکه براقی چرب داشته باشد. به همین دلیل روغن آرگان برای انواع پوست از خشک و بالغ گرفته تا پوست چرب و مستعد آکنه عالی است.

روغن آرگان برای پوست خشک

2. حاوی مواد مغذی ضروری

روغن آرگان عمدتاً از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است. بیشتر محتوای چربی روغن آرگان از اسید اولئیک و لینولئیک حاصل می شود. تقریباً 29 تا 36 درصد از محتوای اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا 6 حاصل می‌شود که آن را به منبع خوبی از این ماده مغذی ضروری تبدیل می‌کند. اسید اولئیک، اگرچه ضروری نیست، اما 43 تا 49 درصد از ترکیب اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می دهد و همچنین یک چربی بسیار سالم است. اسید اولئیک که در روغن زیتون نیز یافت می شود، به دلیل تأثیر مثبت آن بر سلامت قلب مشهور است. علاوه بر این، روغن آرگان یک منبع غنی از ویتامین E است که برای سلامت پوست، مو و چشم مورد نیاز است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است.

روغن آرگان اصل و با کیفیتخرید روغن آرگان اصل برای پوست و مو لوجیا

3.دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی 

ترکیبات فنولی مختلف موجود در روغن آرگان احتمالاً مسئول بیشتر ظرفیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن هستند. روغن آرگان سرشار از ویتامین E یا توکوفرول است، یک ویتامین محلول در چربی که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش اثرات مخرب رادیکال های آزاد عمل می کند. سایر ترکیبات موجود در روغن آرگان، مانند CoQ10، ملاتونین و استرول های گیاهی نیز در آنتی اکسیدانی آن نقش دارند.

در مطالعه اخیر کاهش قابل توجهی در نشانگرهای التهابی را در موش‌هایی که قبل از قرار گرفتن در معرض سم شدید کبدی با روغن آرگان تغذیه کرده بودند، در مقایسه با گروه کنترل نشان داد. علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که روغن آرگان را می‌توان مستقیماً روی پوست برای کاهش التهاب ناشی از جراحات یا عفونت‌ها نیز اعمال کرد. اگرچه این نتایج دلگرم کننده هستند، اما تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی استفاده دارویی از روغن آرگان در انسان برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مورد نیاز است.

ARGAN OIL روغن آرگان برای پوست و مو خرید روغن آرگان اصل برای مو برند 121

4.سلامت قلب را تقویت میکند

روغن آرگان منبعی غنی از اسید اولئیک است که یک چربی تک غیراشباع و امگا 9 است. اسید اولئیک همچنین در چندین غذای دیگر، از جمله آووکادو و روغن زیتون وجود دارد و اغلب دارای اثرات محافظتی بر قلب است. یک مطالعه کوچک انسانی اشاره کرد که روغن آرگان از نظر توانایی آن در کاهش خطر بیماری قلبی از طریق تأثیر آن بر سطوح آنتی اکسیدان در خون با روغن زیتون قابل مقایسه است.

در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر، مصرف بیشتر روغن آرگان با سطوح پایین تر کلسترول LDL “بد” و سطوح بالاتر آنتی اکسیدان های خون مرتبط بود. در یک مطالعه بر روی خطر بیماری قلبی در 40 فرد سالم، افرادی که روزانه 15 گرم روغن آرگان را به مدت 30 روز مصرف کردند، به ترتیب 16% و 20% کاهش در سطوح “بد” LDL و تری گلیسیرید را تجربه کردند. اگرچه این نتایج امیدوارکننده است، اما مطالعات بزرگ‌تری برای درک بهتر این که چگونه روغن آرگان ممکن است از سلامت قلب در انسان حمایت کند، ضروری است.

روغن آرگان برای پوست صورت

5.برای دیابت فوایدی دارد

برخی تحقیقات اولیه حیوانی نشان می دهد که از خواص روغن آرگان ممکن است به پیشگیری از دیابت کمک کند. دو مطالعه منجر به کاهش قابل توجهی در قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در موش‌هایی شد که از رژیم غذایی با قند بالا در کنار روغن آرگان تغذیه می‌شدند. این مطالعات تا حد زیادی این فواید را به محتوای آنتی اکسیدانی روغن نسبت دادند. با این حال، چنین نتایجی لزوماً به این معنی نیست که اثرات مشابهی در انسان مشاهده می شود. بنابراین تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

6.اثرات ضد سرطانی دارد

روغن آرگان ممکن است رشد و تولید مثل برخی از سلول های سرطانی را کند کند. یک مطالعه لوله آزمایشی ترکیبات پلی فنولی از روغن آرگان را برای سلول های سرطانی پروستات اعمال کرد. این عصاره رشد سلول های سرطانی را تا 50 درصد در مقایسه با گروه کنترل مهار کرد. در یک مطالعه لوله آزمایشی دیگر، مخلوطی از روغن آرگان و ویتامین E با درجه دارویی، میزان مرگ سلولی را در نمونه‌های سلول سرطان سینه و روده بزرگ افزایش داد. اگرچه این تحقیقات اولیه جالب است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن آرگان می تواند برای درمان سرطان در انسان استفاده شود یا خیر، مورد نیاز است.

7.علائم پیری پوست را کاهش دهد

روغن آرگان به سرعت به یک عنصر محبوب برای بسیاری از محصولات مراقبت از پوست تبدیل شده است. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف روغن آرگان در رژیم غذایی ممکن است با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو به کند کردن روند پیری کمک کند. همچنین ممکن است هنگامی که مستقیماً روی پوست شما اعمال می شود، از ترمیم و حفظ پوست سالم پشتیبانی کند، بنابراین علائم بصری پیری را کاهش می دهد. برخی از مطالعات انسانی نشان می‌دهند که روغن آرگان هم مصرف شده و هم تجویز شده مستقیم برای افزایش خاصیت ارتجاعی و هیدراتاسیون پوست در زنان یائسه موثر است. در نهایت، تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

درمان چین و چروک و پیری پوست

8.برخی بیماری های پوستی را درمان میکند

روغن آرگان چندین دهه است که یک درمان خانگی محبوب برای درمان بیماری های التهابی پوست بوده است. به ویژه در شمال آفریقا، جایی که درختان آرگان منشأ می گیرند. اگرچه شواهد علمی محدودی وجود دارد که از توانایی روغن آرگان در درمان عفونت‌های پوستی خاص پشتیبانی می‌کند، اما همچنان اغلب برای این منظور استفاده می‌شود. با این حال، تحقیقات کنونی نشان می دهد که روغن آرگان حاوی چندین ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است، به همین دلیل به نظر می رسد که این روغن بافت پوست را درمان می کند. به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

9.باعث بهبود زخم می شود

روغن آرگان ممکن است روند بهبود زخم را تسریع کند. یک مطالعه حیوانی افزایش قابل توجهی را در بهبود زخم در موش‌هایی که دو بار در روز به مدت 14 روز در سوختگی‌های درجه دوم روغن آرگان دریافت کردند، نشان داد. اگرچه این داده ها چیزی را با قطعیت ثابت نمی کند، اما نشان دهنده نقش احتمالی روغن آرگان در بهبود زخم و ترمیم بافت است. گفته می شود، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

درمان زخم و بخیه با روغن آرگان

10.پوست و مو را مرطوب میکند

اسیدهای اولئیک و لینولئیک که اکثر محتوای چربی روغن آرگان را تشکیل می دهند، مواد مغذی حیاتی برای حفظ سلامت پوست و مو هستند. روغن آرگان اغلب به طور مستقیم به پوست و مو تزریق می شود، اما ممکن است هنگام مصرف نیز موثر باشد. در یک مطالعه، کاربردهای خوراکی و موضعی روغن آرگان باعث بهبود رطوبت پوست در زنان یائسه شد. اگرچه هیچ تحقیقی در مورد استفاده خاص از روغن آرگان برای سلامت مو وجود ندارد، اما برخی از مطالعات نشان می‌دهند که روغن‌های گیاهی دیگر با مشخصات تغذیه‌ای مشابه ممکن است نوک‌های شکاف و سایر انواع آسیب‌های مو را کاهش دهند.

11.درمان و جلوگیری از علائم کشش 

روغن آرگان اغلب برای پیشگیری و کاهش علائم کشش استفاده می شود، اگرچه هیچ تحقیقی برای اثبات اثربخشی آن انجام نشده است. در واقع، شواهد محکمی مبنی بر اینکه هر نوع درمان موضعی ابزاری موثر برای کاهش علائم کشش است وجود ندارد. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند. به همین دلیل است که بسیاری از مردم در استفاده از آن برای ترک‌های پوستی موفقیت آمیز گزارش می‌دهند.

12. درمان آکنه 

برخی منابع ادعا می‌کنند که یکی دیگر از خواص روغن آرگان درمان موثر برای آکنه است، اگرچه هیچ تحقیق علمی دقیقی این موضوع را تایید نمی‌کند. گفته می شود، ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی روغن آرگان ممکن است از کاهش قرمزی و تحریک پوست ناشی از آکنه پشتیبانی کند. این روغن همچنین ممکن است به هیدراتاسیون پوست کمک کند، که برای پیشگیری از آکنه مهم است . اینکه آیا روغن آرگان در درمان آکنه شما مؤثر است یا نه، احتمالاً به علت آن بستگی دارد. اگر با خشکی پوست یا سوزش عمومی دست و پنجه نرم می کنید، روغن آرگان ممکن است راه حلی را ارائه دهد. با این حال، اگر آکنه شما توسط هورمون ها ایجاد شده باشد، روغن آرگان احتمالا تسکین قابل توجهی نخواهد داشت.

روغن آرگان برای جوش و جای جوش

13.حالت دهنده مو

فراتر از پوست، قابلیت افزایش زیبایی روغن آرگان به موها نیز گسترش می یابد. موها را آبرسانی می کند، مرطوب می کند، و موها را حالت می بخشد و درخشندگی آنها را حفظ می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روغن را به مدت چند ساعت قبل از شامپو زدن یک شبه بمالید. شما از نرمی و لطافت موهای خود لذت خواهید برد و حالت دادن و مدیریت آن آسان است. روغن آرگان برای ایجاد نرمی، صافی و مدیریت آسان موها عالی است. روغن آرگان دارویی عالی برای درمان بیشتر مشکلات مو میباشد. چطوری مشکل موهامو با روغن آرگان درمان کنم؟

14. ترمیم کننده موهای آسیب دیده

روغن آرگان همانند ظرفیت التیام بخشی پوست، راه حلی برای مشکلات مو مانند موهای خشک و آسیب دیده ارائه می دهد. آن را به عنوان ماسک مو بمالید و اجازه دهید مدتی به آرامی جذب شود قبل از اینکه آن را بشویید. متوجه خواهید شد که استفاده منظم منجر به نرم شدن موها، با کاهش ظاهر شکنندگی و شکنندگی کمتر می شود. یکی دیگر از مزایای مو این است که روغن آرگان می تواند به ترمیم انتهای دوشاخه و بازسازی موهای آسیب دیده در اثر رنگ، خشکی، آفتاب و آلودگی های محیطی کمک کند. قبل از شامپو کردن، آن را به صورت ماسک مو یا حالت دهنده بگذارید و اجازه دهید جذب شود. متوجه خواهید شد که با استفاده منظم روزانه، نتایج آن باعث نرمی، تقویت و تغذیه مو می شود.

خواص روغن آرگان برای مو

15.روغن آرگان برای آشپزی

اگر علاقه مند به استفاده از روغن آرگان با غذا هستید، به دنبال انواعی باشید که به طور خاص برای پخت و پز به بازار عرضه شده اند، یا مطمئن شوید که روغن آرگان 100٪ خالص را خریداری می کنید.

روغن آرگان خواص زیادی دارد و آنرا به راحتی به روال خود اضافه کنید همانطور که آرگان به طور فزاینده ای محبوب شده است، اضافه کردن آن به روال سلامتی و زیبایی خود آسان تر از همیشه است.

این به طور گسترده در اکثر فروشگاه های مواد غذایی عمده، داروخانه ها و خرده فروشان آنلاین موجود است.

برای پوست

روغن آرگان معمولاً به صورت موضعی به شکل خالص آن استفاده می شود . اما اغلب در محصولات آرایشی مانند لوسیون ها و کرم های پوست نیز گنجانده می شود. در حالی که می توان آن را مستقیماً روی پوست شما اعمال کرد، ممکن است بهترین کار این باشد که با مقدار بسیار کمی شروع کنید تا مطمئن شوید که هیچ واکنش نامطلوبی نخواهید داشت.

برای مو

می توانید روغن آرگان را مستقیماً روی موهای مرطوب یا خشک بمالید تا رطوبت را بهبود ببخشید، شکستگی را کاهش دهید یا موخوره را کاهش دهید. همچنین گاهی اوقات در شامپوها یا نرم کننده ها گنجانده می شود. اگر اولین بار است که از آن استفاده می کنید، با مقدار کمی شروع کنید تا ببینید موهایتان چگونه واکنش نشان می دهد. اگر ریشه های طبیعی چرب دارید، آرگان را فقط به انتهای موهای خود بمالید تا موهای چرب ظاهر نشوند. روغن آرگان که برای اهداف آرایشی به فروش می رسد ممکن است با مواد دیگری که نباید مصرف کنید مخلوط شود. همچنین می توان آن را کمی گرم کرد، اما برای ظروف با حرارت بالا مناسب نیست زیرا به راحتی می سوزد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هر هفته کالاهای جدید اضافه می کنیم!

اگه میخوای از تخفیفات شگفت انگیز ما جا نمونی، شماره موبایلت رو بزار بهت پیامک میدیم!

سبد خرید

ورود

ورود | ثبت نام
Instagram YouTube linkedin Telegram
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من
اطلاع از مقالات و تخفیفات

میخوای همراه با مقالات کد تخفیف هم برات ارسال کنیم؟

آدرس ایمیلت رو وارد کن تا جا نمونی!