نکات مراقبت از پوست در فصل‌های مختلف

انتخاب سلامت پوست یک برنامه روزانه است صرف نظر از فصل. بدون توجه به دمای بیرون، تغییر فصول نیاز به تغییراتی در روال مراقبت از پوست شما دارد.با افزایش رطوبت و درجه حرارت در تابستان، بدن شما به شدت عرق می کند تا آن را خنک کند. در نتیجه، غدد چربی پوست شما فعال شده و پوست شما بیشتر مستعد جوش می شود. فصل سرد و خشک زمستان ها باعث خشکی و سرمازدگی پوست شده و باعث چین و چروک می شود.

در زمستان برای مراقبت از پوست باید بدانید که بدون شک پوست یکی از مهم‌ترین فاکتورهای ارزیابی زیبایی افراد، به خصوص خانم‌ها به حساب می‌آید. عوامل مختلفی وجود دارند که هم بر روی ویژگی‌های محافظتی پوست و هم زیبایی آن تاثیرگذارند. اگر افزایش سن و تاثیرات غیرقابل انکاری که بر روی شادابی پوست دارند را کنار بگذاریم، عواملی مانند تابش مستقیم نور خورشید، سردی و گرمی هوا، خشکی پوست، حساسیت‌ها و بسیاری از موارد دیگر می‌توانند به مرور پوست شما را در معرض مشکلات مختلف و گاها جدی قرار دهند. در این مقاله قصد داریم نکاتی مهم و کاربردی برای مراقبت از پوست و همچنین محصولات مراقبت از پوست در فصل‌های مختلف سال را به شما ارائه دهیم.

اهمیت مراقبت از پوست در فصول مختلف سال

طبیعتا زمانی که فصل عوض می‌شود همه ما لباس‌های فصل قبلی را کنار گذاشته و به سراغ لباس‌های مناسب فصل جدید می‌رویم. پوست صورت و بدن ما نیز دقیقا به همین میزان توجه نیاز دارد. در واقع در هر فصلی از سال باید نکات و راهکارهای متفاوتی را برای مراقبت از پوستمان در نظر بگیریم.

برای مثال در فصل تابستان با توجه به تابش مستقیم نور خورشید و گرمی و خشکی هوا در بسیاری از مناطق ایران، باید از کرم‌های ضدآفتاب و یا کرم‌های مرطوب کننده مناسب استفاده کنید. در پاییز و زمستان نیز به دلیل سرمای هوا و شرایط نامساعد جوی، باید نسبت به انتخاب پوشاک مناسب و همچنین استفاده از کرم‌های مرطوب کننده از مشکلاتی نظیر خشکی پوست جلوگیری کنید.

روتین پوستی در فصول مختلف

نکات مراقبت از پوست در فصل پاییز

فصل پاییز یکی از مهم‌ترین فصل‌هایی است که باید حسابی مراقب سلامت پوست خود باشید. در این فصل خورشید در وضعیت خاصی قرار دارد. بسیاری به گمان اینکه دیگر از شدت تابش آن کم شده، روتین مراقبت از پوست را مانند تابستان و فصل های دیگر رعایت نمی کنند. در این بخش به بررسی مواردی که باید همچنان در برنامه مراقبت از پوست خود قرار دهید، می پردازیم.

 • محصولات پوستی در فصل پاییز: کرم ها

کرم مرطوب کننده : کرم‌های مرطوب کننده و آبرسان باید طبق روتین مراقبت از پوست همیشگی رعایت شود. از آنجایی که پوست بدن به خصوص پوست دست تقریبا هر روز در معرض آلودگی‌ها و مواد شوینده مختلف خانگی و یا حتی صنعتی قرار دارد، نیازمند توجه ویژه‌ای است. انواع مختلفی از کرم مرطوب کننده پوست در بازار وجود دارند که می‌توانید با توجه به نوع پوست خود (چرب، معمولی و خشک) آنها را تهیه کنید.

ضد آفتاب : به دلیل این که آفتاب و گرما در فصل پاییز کمتر است نباید استفاده از کرم ضد آفتاب را کنار بگذارید. بالعکس استفاده از ضد آفتاب در این فصل به شدت توصیه می گردد. عدم استفاده از کرم ضد آفتاب در فصل پاییز یکی از آن اشتباهات رایجی است که متاسفانه خیلی از افراد مرتکب می‌شوند. پوست صورت یا بدن شما در این سه ماه نیز به کرم‌های ضد آفتاب با SPF حداقل 15 و یا بالاتر نیاز خواهد داشت.

کرم روز و شب : استفاده از کرم های روز و شب نیز به سلامت پوست و رساندن مواد مغذی به پوست نقش مهمی دارند، از آن ها غافل نشوید.

ماسک صورت و لایه بردار پوست

 • محصولات پوستی در فصل پاییز: لایه بردار

واقعیت این است که پوست شما در طول فصل تابستان به علت تابش مستقیم نور خورشید، شنا در استخر، خشکی هوا و بسیاری از موارد دیگر تا حدی خشک و آسیب‌پذیرتر شده است. بنابراین باید پوست خود را به بهترین شکل آماده کنید. یکی از روش‌ها بکارگیری محصولات مراقبت از پوست لایه بردارها است. با این محصولات سلول‌های خشک و آسیب دیده پوست برداشته شده و به نوعی شادابی خود را بدست آورد.

 

 • محصولات پوستی در فصل پاییز: لوسیون و ماسک

توجه به رطوبت رسانی مداوم و منظم یکی از نکات مهم مراقبت پوست در فصل‌های مختلف سال محسوب می‌شود که از اهمیت زیادی نیز برخوردار است. بنابراین بهتر است برای روزهای هفته خود یک برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید. برای مثال شما می‌توانید هر شب استفاده از لوسیون را در یک زمان مشخص در نظر بگیرید و یا ماسک مو و صورت خود را در روز خاصی از هفته که سرتان خلوت‌تر است استفاده نمایید.

 

 • محصولات پوستی در فصل پاییز: کرم پا

در سه ماه پاییز و پس از آن احتمالا پای شما در کفش‌های کاملا بسته، بوت و نیم‌بوت قرار خواهد گرفت. بنابراین توجه به خشکی، مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از ابتلا به قارچ و عفونت و رفع ترک‌های پاشنه پا بسیار مهم است. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری می‌یابد که متوجه می‌شوید در فصل بهار و تابستان قرار است پاهای خود را در صندل‌ قرار داده و یا از شلوارهایی با قد کوتاه‌تر استفاده کنید. به همین دلیل شما باید با استفاده از کرم‌های ضد ترک و خشکی پا، لایه‌ بردار، کرم‌های مرطوب کننده و یا لوسیون، به خوبی از پاهای خود مراقبت نمایید.

روتین پوستی در زمستان

نکات مراقبت از پوست در فصل زمستان

در فصل زمستان در بسیاری از مناطق ایران شاهد آب و هوای سرد و خشک هستیم. سرمای هوا بدون شک بر روی کیفیت و سلامت پوست چهره و بدن شما تاثیرات نامطلوبی خواهد گذاشت. باد، سرما، خشکی هوا و کاهش نور خورشید همگی عواملی هستند که می‌توانند بر روی شادابی پوست شما تاثیر منفی بگذارند. اگرچه برای برخی افراد خشکی پوست در این فصل مشکلی گذرا و نه چندان جدی است اما بسیاری از افراد با سرد شدن هوا از مشکلاتی مانند ترک‌های پوستی دردناک به خصوص در لب‌ها و دست‌ها رنج می‌برند. در ادامه راهکارهایی برای داشتن برنامه منظم روتین مراقبت از پوست با هدف جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ شادابی و سلامت در سردترین سه ماه سال را به شما نشان می‌دهیم.

 • مراقبت از پوست در زمستان: جلوگیری از خشکی پوست

مراقبت از پوست دست و صورت در این فصل بسیار مهم است. سعی کنید در روزهای سرد حتما از دستکش‌های مناسب استفاده کنید. شال گردن، ماسک‌های اسکی (در مناطقی با سرمای بیش از اندازه) و کلاه می‌توانند به گرم نگه داشته پوست صورت و در نتیجه کاهش احتمال خشک شدن آن کمک کنند.

سعی کنید پیش از خوابیدن از کرم مرطوب کننده، نرم کننده و یا بالم بر روی لب خود استفاده کنید تا دچار خشکی و ترک‌های دردناک نشود. استفاده از کرم‌های مرطوب کننده و آبرسان متناسب با نوع پوست صورت و دست در این سه ماه از سال بسیار مهم است. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که نباید اجازه دهید تا پوست شما کاملا خشک شود و سپس از این کرم‌ها استفاده کنید! با ورود به فصل زمستان باید آماده مراقبت دو چندان از پوست ارزشمند خود باشید.

 • محصولات مراقبت از پوست در زمستان: ضد آفتاب

در صورتی که روزانه چند ساعت در معرض تابش نور خورشید قرار دارید، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با SPF حداقل 15 حتی در روزهای سرد سال نیز مهم است. باتوجه به تغییرات لایه اوزون و آسیب‌هایی که اشعه UV نور خورشید به پوست انسان وارد می‌کند، این نکته را باید همواره به خاطر داشته باشید. خوشبختانه این روزها اکثر لوازم آرایشی و بهداشتی نظیر کرم پودر و کرم‌های مرطوب کننده از SPF 15 برخوردار هستند.

 • محصولات مراقبت از پوست در زمستان: لایه بردار

شاید بسیاری از افراد اهمیت لایه برداری در زمستان را فراموش کنند. لایه برداری صحیح با جداسازی سلول‌های مرده پوست باعث آبرسانی و رطوبت‌رسانی هر چه بیشتر به پوست بدن شما می‌شوند. از سوی دیگر اگر می‌خواهید برای فصل بهار و تابستان پوستی شفاف و شاداب داشته باشید بهتر است از همین حالا به بخش‌هایی مانند آرنج‌ها، زانوها و قوزک پا توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 • محصولات مراقبت از پوست در زمستان: ماسک خانگی

برای کاهش التهاب و مشکلاتی ناشی از خشکی پوست در فصل سرما استفاده از ماسک‌های خانگی بسیار مفید است. کافیست ترکیبی مناسب از روغن‌های طبیعی بسیار مفید برای پوست نظیر روغن بادام، آووکادو و یا موادی مانند موز و عسل را تهیه نموده و آن را 15 الی 20 دقیقه بر روی پوست صورت یا بدن خود قرار دهید. این ترکیبات آبرسانی مناسبی را برای پوست شما به همراه خواهد داشت.

روتین پوستی در بهار

نکات مراقبت از پوست در فصل بهار

پوست شما پس از طی سه ماه سخت اکنون در فصل بهار شرایط حساسی قرار دارد. با گرم شدن هوا کم کم باید لباس‌های زمستانی و ضخیم را کنار بگذارید و پوست بهاری خود را در معرض تابش آفتاب قرار دهید. به همین دلیل اگر کیفیت و شادابی پوست شما در حد مطلوبی نباشد دچار مشکل خواهید شد.

 • ضرورت استفاده از ضد آفتاب

همان‌طور که گفتیم پوست شما قرار است بیشتر در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرد، به همین دلیل استفاده از یک کرم ضد آفتاب مناسب با SPF حداقل 15 بسیار مهم است. توجه داشته باشید حتی در فصل بهار اگر در یک روز آفتابی گرم بیرون می‌روید باید هر چند ساعت مجددا از کرم ضد آفتاب بر روی پوست خود استفاده کنید تا اثربخشی آن به حداکثر برسد.

همچنین برای اینکه لک‌های پوستی کاهش پیدا کنند بهتر است از محصولات بهداشتی و مراقبت پوست حاوی آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین‌های ضروری برای شادابی پوست نظیر ویتامین C استفاده کنید. برخی از این محصولات در زمینه پیشگری از پیری زودرس پوست و چین و چروک‌ها اثرات بسیار مطلوبی دارند.

 • آبرسانی پوست

حفظ رطوبت و آبرسانی مداوم به پوست امری بسیار مهم است که در لیست نکات مراقبت از پوست در فصل‌های مختلف سال قرار می‌گیرد. توصیه می‌شود پس از حمام، پیش از خوابیدن و یا هر زمانی که امکان استراحت پوست شما برای چند ساعت وجود دارد از لوسیون‌ها، کرم‌های نرم کننده و مرطوب کننده و ماسک‌ها متناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.

پیشنهاد می شود از ماسک‌های موجود در بازار استفاده نمایید. با استفاده مداوم از این محصولات می‌توانید شادابی و جوانی پوست خود را به بهترین شکل حس کنید. همچنین محصولاتی که حاوی روغن‌های گیاهی مفید مانند اسطوخودوس، جوجوبا، زیتون و یا هیدروکسی اسید و هیالورونیک هستند به خوبی می‌توانند در حفظ رطوبت، مبارزه با خشکی و حتی کاهش چین و چروک در پوست شما، موثر باشند.

روتین پوستی برای همه پوست ها

نکات مراقبت از پوست در فصل تابستان

نکاتی که برای مراقبت در فصل تابستان باید آنها را رعایت کنید با مواردی که برای فصل بهار گفتیم چندان متفاوت نیستند. در واقع در این سه ماه گرم شما بیشتر و بیشتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، هوا بسیار گرم می‌شود و شدت تعریق پوست شما نیز به طور محسوسی افزایش خواهد یافت. بنابراین میزان توجه شما به حفظ سلامت پوستتان نیز به همین نسبت باید بیشتر شود.

 • محصولات مراقبت از پوست در تابستان: ضد آفتاب

تابش مستقیم نور خورشید با بیشترین شدت خود باعث می‌شود تا استفاده از کرم ضد آفتاب در صدر لیست نکات مراقبت از پوست در فصل‌های مختلف قرار بگیرد. برخی افراد سابقه بیماری پوستی یا سرطان پوست و لب دارند. لذا استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با SPF حداقل 30 توصیه می‌شود، در غیراینصورت کافیست از همان کرم‌های SPF 15 استفاده نمایید.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که اگرچه بسیاری از لوازم آرایشی و بهداشتی از لایه محافظتی در برابر تابش نور خورشید برخوردار هستند اما اثربخشی آنها هیچگاه به اندازه کرم‌های ضد آفتاب تخصصی نخواهد بود. به همین دلیل توصیه می‌شود از یک کرم ضد آفتاب متناسب با نوع پوست خود استفاده نموده و هر چند ساعت یک بار آن را بر روی پوست خود تجدید کنید.

 • آرایش سبک‌تر

در این فصل با توجه به افزایش میزان تعریق پوست شما، استفاده از میکاپ و آرایش‌های سنگین می‌تواند تنفس پوست شما را با مشکل مواجه کند. بنابراین، بهتر است در روزهای گرم تابستانی حتی‌الامکان از آرایش‌های سبک استفاده کنید. بدین ترتیب، تنفس پوست شما به علت گرما، رطوبت و لایه‌ای ضخیم از مواد آرایشی دچار مشکل نخواهد شد. در این خصوص می توانید مقاله آرایش ملایم دخترانه در 5 دقیقه را مطالعه نمایید.

 • محصولات مراقبت از پوست در تابستان: آبرسان و مرطوب کننده

با توجه به افزایش دمای هوا، حفظ رطوبت و شادابی پوست اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. توصیه می‌شود روزانه دو بار با آب ولرم دوش بگیرید. سپس از محصولات مراقبت از پوست شامل کرم‌های مرطوب کننده، تغذیه کننده و لوسیون‌ها استفاده کنید. اگر این کارها را به صورت منظم انجام دهید به مرور شاهد تاثیرات مثبت آن خواهید بود.

علاوه بر این، لایه‌برداری طبیعی با استفاده از اسکراب‌های فیزیکی مانند لیف 2 الی 3 مرتبه در هفته توصیه می‌شود. با افزایش گرما و نامساعد شدن شرایط آب و هوایی سرعت پیر شدن سلول‌های پوستی نیز افزایش می‌یابد. لذا لایه‌برداری منظم و البته نه چندان شدید، باعث بهبود کیفیت و سلامت پوست صورت و بدن شما خواهد شد.

خانم‌های شاغل حتما قبل از خوابیدن دوش بگیرید و سپس آرایش را از صورتتان پاک نمایید. درنهایت از محصولات مراقبت از پوست مثل مرطوب کننده‌ها، لوسیون‌ها و کرم‌های تغذیه کننده پوست استفاده کنید. این کار به کاهش چین و چروک‌ها و پیری زودرس سلول‌های پوست کمک زیادی خواهد نمود.

برای تهیه محصولات مراقبت از پوست می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هر هفته کالاهای جدید اضافه می کنیم!

اگه میخوای از تخفیفات شگفت انگیز ما جا نمونی، شماره موبایلت رو بزار بهت پیامک میدیم!

سبد خرید

ورود

ورود | ثبت نام
Instagram YouTube linkedin Telegram
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من
اطلاع از مقالات و تخفیفات

میخوای همراه با مقالات کد تخفیف هم برات ارسال کنیم؟

آدرس ایمیلت رو وارد کن تا جا نمونی!