9 مورد از انواع مشکلات موی سر و انتخاب شامپو مناسب

موهای شما نیاز به مراقبت ویژه دارند، بنابراین توصیه می کنیم از شامپویی متناسب با نوع موی خود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر مشکل موهای خشک دارید، نباید از شامپوهای فرموله شده برای موهای چرب استفاده کنید و بالعکس. به همین ترتیب، اگر موهای مجعد دارید، باید از شامپویی استفاده کنید که موهای شما را هیدراته و حفظ کند. دانستن نوع مو و اینکه از چه شامپویی استفاده کنید می تواند بسیاری از مسائل مربوط به مو و پوست سر شما را حل کند بدانید که چه چیزی هر شامپو را متمایز می کند تا بهترین شامپو را برای نیاز موهایتان انتخاب کنید.

 همه ما جنس موی متفاوتی داریم که باعث مشکلات مختلفی می شود. ما حتی انواع مختلفی از پوست سر داریم. از این رو، درک انواع مختلف شامپوهای موجود مهم است و درمان مشکلات موی سر و انتخاب شامپو خوب و مناسب هر شخص باعث رفع خیلی از مشکلات موی سر میشود.

افرادی که مشکل موهای خشک دارند نباید از شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده کنند و برعکس. به همین ترتیب، اگر موهای مجعد یا پیچ‌دار دارید، شامپویی که برای موهای صاف طراحی شده است، مناسب نیست. برای حل مشکلات موهای خود و دستیابی به موهایی سالم و براق، به درک کاملی از انواع شامپوهای موجود نیاز دارید. بخوانید تا بدانید کدام شامپو برای شما مناسب است.

انواع مشکلات موی سر

آیا نوع مو می تواند بر شامپوی انتخابی شما تأثیر بگذارد؟ آره. همه شامپوها روی همه انواع مو کارایی ندارند. در حالی که پوست سر خشک می تواند چند روز بین شستن موها باقی بماند، تارهای چرب و پوست سر ممکن است به شامپوی مکرر نیاز داشته باشند. شامپوها حاوی مواد پاک کننده و حالت دهنده هستند. درصد هر ماده با توجه به نوع مو متفاوت است.

انتخاب شامپوی مناسب برای مراقبت موثر از مو مهم است. این نقش کلیدی در نظافت، زیبایی و بهداشت شخصی دارد که سلامت پوست سر را تضمین می کند، رشد مو را تشویق می کند و بافت مو را بهبود می بخشد. شامپوها همچنین ممکن است به افزایش درخشندگی مو و بهبود حجم مو کمک کنند. اجازه دهید بفهمیم که چگونه نوع موی شما ممکن است بر انتخاب شامپو شما تأثیر بگذارد.

انواع مو و مشکلات موی سر

انواع مو و انتخاب شامپو مناسب

1- موهای صاف

این نوع مو که فر نمی شوند. این نوع مو همچنین دارای بیشترین درخشندگی است، مقاوم ترین است و به سختی آسیب می بیند. فر کردن این نوع مو نیز بسیار دشوار است زیرا سبوم پوست سر به راحتی از پوست سر به انتها پخش می شود و آن را به چرب ترین نوع مو تبدیل می کند و حالت دادن به آن را دشوار می کند.

2- موهای موج دار

 که بین صاف و مجعد قرار می گیرد. همچنین احتمال وز شدن موهای موج دار بیشتر از موهای صاف است. حالت دادن به برخی از انواع موهای موج دار آسان است، در حالی که برخی دیگر در برابر حالت دادن مقاوم تر هستند.

3- موی مجعد

نوع سوم موهای مجعدی است که شبیه حرف “S” یا “Z” است. این نوع مو معمولا حجیم است. این بسیار وابسته به آب و هوا است و می تواند به راحتی وز شود و آسیب ببیند. مراقبت مناسب برای حفظ فرهای سالم و مشخص لازم است.

4- موی فر و وز

و نوع چهارم موهایی است که خیلی سریع حلقه می شوند. اغلب شکننده با چگالی بسیار بالا است. این نوع مو در صورت خیس شدن کوچک می شود زیرا لایه های کوتیکول کمتری نسبت به سایر انواع مو دارد. نسبت به سایر انواع مو بیشتر مستعد آسیب است.

9 مورد از انواع مشکلات موی سر

  1. شوره سر
  2. کف سر چرب
  3. ریزش مو
  4. موهای وز
  5. موهای کدر
  6. دوشاخه شدن مو
  7. آسیب های رنگ مو و مواد شیمیایی
  8. استفاده زیاد از وسایل حرارتی
  9. ریزش مو بدلیل مشکلات هورمونی

شامپو برای کف سرچرب

شوره سر

این مشکل پوست سر است که تقریبا نیمی از جهان را گرفتار کرده است. شوره سر زمانی اتفاق می افتد که قارچ Malassezi Globosa چربی اضافی روی پوست سر شما را می شکند و اسید اولئیک ایجاد می کند. پوست سر شما به این محصول جانبی واکنش نشان می دهد و باعث ایجاد پوسته های قرمز، خارش پوست سر و پوسته های سفید می شود. چربی بیش از حد روی پوست سر شما می تواند به دلایل مختلفی باشد و افزایش آن باعث بدتر شدن وضعیت می شود.

پوست سر چرب

هنگامی که غدد چربی موجود در پوست سر بیش از حد فعال می شوند، مقدار زیادی سبوم یا روغن تولید می کنند که باعث می شود پوست سر شما چرب شود. این به طور کلی با موهای لزج و چرب که به هم جمع می شوند مرتبط است. پوست سر شما به طور طبیعی روغن تولید می کند تا یک لایه محافظ در برابر آلودگی و آلاینده های خارجی تشکیل دهد. اما مراقبت ضعیف از مو، شستشوی بیش از حد یا تغییرات فصلی می تواند این مقدار را افزایش دهد..

ریزش مو

اگرچه ریزش مو طبیعی است، اما زمانی که شاهد ریزش بیش از حد مو هستید، ممکن است باعث نگرانی شود. ریزش مو می تواند به دلایل مختلفی مانند عفونت پوست سر، استرس، خشکی مو، واکنش به دارو، رژیم غذایی نامناسب و حتی آرایش موی سفت باشد.

موهای وز

وز شدن مو زمانی اتفاق می افتد که موها رطوبت نداشته باشند و شروع به ساییدگی کنند. به طور عجیبی رطوبت آن را بدتر می کند، زیرا موهای خشک شکسته سعی می کنند رطوبت را جذب کنند و متورم شوند. اگر موهایتان را خیلی زیاد با آب داغ بشویید یا از محصولات حالت دهنده حرارتی بیش از حد استفاده کنید، به طور کلی منجر به وز شدن موها می شود. افرادی که دارای فرهای طبیعی هستند موهای خشک تری دارند که به آنها ظاهری وز طبیعی می دهد.

دوشاخه شدن مو

این یکی از آن مشکلات مو است که همه با آن مواجه شده اند و احتمالاً به زودی دوباره دچار آن خواهند شد. دوشاخه شدن موها یک اتفاق رایج در موهای خشک است که انتهای تارهای موهای شما فرسوده می شود. نظافت نامناسب مو معمولاً مقصر است، اما می‌توان آن را با دلایل مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض آب و هوای شدید، درمان‌های شیمیایی خشن، سشوار و صاف‌کننده‌ها ترکیب کرد.

آسیب رنگ مو

رنگ مو با مواد شیمیایی کار می کند که ساقه مو را باز می کند و به رنگ ها اجازه می دهد تا موها را رنگ کنند. آنها مملو از ترکیبات مختلفی از مواد شیمیایی هستند و می توانند موهای شما را خشک، شکننده و حتی وز کنند. حتی می تواند باعث ایجاد واکنش در پوست سر شما شود و گاهی اوقات با ریزش مو همراه است.

ریزش مو به دلیل مشکلات هورمونی

این یک مشکل است زیرا در پشت صحنه کار می کند. لحظاتی از زندگی پرمشغله شما می تواند باعث نوسانات هورمونی شود که مستقیماً روی پوست سر و موهای شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، یائسگی، استروژن و پروژسترون را کاهش می دهد که منجر به نازک شدن موهای شما می شود. استرس می تواند باعث افزایش کورتیزول شود که اغلب با ریزش مو مرتبط است.

موهای آسیب دیده بر اثر  گرما و حرارت

این یکی به راحتی قابل شناسایی است، زیرا موهای شما تقریباً احساس می کنند که تا حدی سوخته است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا استفاده بیش از حد از سشوار و صاف کننده، موهای شما را مجبور به رهاسازی رطوبت می کند و به کوتیکول مو آسیب می رساند. روغن های طبیعی را از بین می برد و بافت خشنی را پشت سر می گذارد.

موهای کدر

زمانی که موهای شما فاقد رطوبت، درخشندگی و جهش باشد، موی کدر محسوب می شود. این معمولاً به دلیل مراقبت ضعیف از مو ایجاد می شود که باعث می شود همه چیز از کنترل خارج شود. محصولات زبر مو، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا حتی سرمای شدید می تواند باعث بدتر شدن این وضعیت شود. شوره مو همچنین می‌تواند باعث کدر شدن موهای شما شود، زیرا پوسته‌ها می‌توانند موهای شما را به هم بچسبانند.

درمان مشکلات موی سر

انتخاب شامپو و درمان مشکلات موی سر

شامپوی معمولی

این شامپوی روزانه مناسب برای افرادی است که نیاز خاصی به مو ندارند. ملایم است و حاوی درصد کمی از عوامل پاک کننده است. شامپوهای معمولی برای انواع مو مناسب هستند.

شامپو شفاف کننده

محصولات آرایش مو مانند اسپری ها و کرم ها باعث ایجاد بقایای مو می شوند. یک شامپو شفاف کننده حاوی درصد بالایی از سدیم لوریل سولفات (SLS) است که به حذف تجمع محصول کمک می کند. برای پوست سر چرب و افرادی که از محصولات حالت دهنده مو استفاده می کنند بهترین است.

با این حال، برای جلوگیری از آسیب رساندن به موهای خود و ایجاد عدم تعادل در پوست سر به دلیل ماهیت خشک کننده شامپوی شفاف کننده، هر دو هفته یک بار از شامپوی شفاف کننده استفاده کنید. همیشه با یک نرم کننده دنبال کنید.

 ایروس فری سولفات انار حجم 500 میل

خرید و قیمت شامپو انار فری سولفات ایروس

شامپو مو پروتئینی

کراتین (پروتئین مو) برای حفظ ساختار مو ضروری است و ریزش پروتئین می تواند باعث آسیب مو شود. چنین موهایی مستعد شکستن، خشن و بسیار شکننده هستند. شامپوهای پروتئینی حاوی کراتین هیدرولیز شده یا پروتئین های گیاهی هستند که موهای آسیب دیده را تقویت کرده و درخشندگی سالمی به آن می بخشد.

شامپو مو ایروس پرو ویتامین حجم 450 میل

خرید و قیمت شامپو پرو ویتامین ایروس

مورد بعدی شامپو حجم دهنده

شامپوهای حجم دهنده برای موهای نازک و ضعیف بهترین هستند. فرمول سبکی دارد که موها را سنگین نمی کند. شامپوهای حجم دهنده ریشه ها را بلند می کنند تا ظاهری پرتر و درخشان به موهای شما ببخشند.

 حجم دهنده 121 حجم 400 میل

خرید و قیمت شامپو مو حجم دهنده 121

چهارمین نوع شامپو تثبیت رنگ

شامپوهای تثبیت رنگ حاوی موادی هستند که رنگ موهای شما را محو نمی کنند. این شامپوها می توانند موهای رنگ شده شما را مرطوب، محافظت و هیدراته نگه دارند. آنها برای انواع مو مناسب هستند.

پنجمین شامپو مرطوب کننده

اگر موهای خشک و وز دارید، این نوع شامپو برای شما مناسب است. شامپوهای مرطوب کننده حاوی درصد بالایی از مواد مرطوب کننده مانند آلوئه ورا، روغن ها، کره شی یا کره کاکائو و سیلیکون هایی هستند که مو را مرطوب کرده و از کم آبی آن جلوگیری می کند.

و شامپو طبیعی ارگانیک

شامپوهای طبیعی حاوی مواد گیاهی هستند و فاقد هرگونه نگهدارنده مصنوعی مانند پارابن و PEG و سایر مواد خشن مانند الکل، سولفات، فتالات و سیلیکون هستند. این شامپوها برای انواع موها به خصوص آنهایی که پوست سر حساسی دارند مناسب است.

آخرین شامپو ضد شوره

شامپوهای ضد شوره خارش پوست سر را تسکین می دهند و از پوسته پوسته شدن و شوره سر جلوگیری می کنند. آنها با کتوکونازول برای درمان شوره سر، کمک به حالت دادن به مو و به حداقل رساندن ریزش مو فرموله شده اند.

و شامپو ضد شوره 121 حجم 700 میل

خرید و قیمت شامپو ضد شوره 121

کدام نوع شامپو برای شما مناسب است؟

همیشه شامپویی را انتخاب کنید که ترکیبات مناسبی داشته باشد و نیاز موهای شما را برطرف کند.

شامپو برای موهای نازک
اگر موهای ظریفی دارید، از شامپوهایی با درصد بیشتری از مواد حالت دهنده خودداری کنید زیرا ممکن است باعث کاهش وزن شوند. شامپوهای حاوی مواد پاک کننده بیشتر برای موهای نازک مناسب هستند.

 برای موهای ضخیم
موهای ضخیم،و زبر باید از شامپوهایی با مواد پاک کننده خشن (مانند SLS) اجتناب کنند. چنین موادی می توانند کوتیکول های مو را بالا ببرند و مو را خشک و وز کنند. از شامپوهایی با درصد بیشتری از مواد حالت دهنده مانند روغن های مغذی و کره های گیاهی استفاده کنید تا موها را نرم و صاف نگه دارید.

شامپو برای موهای چرب
پوست سر چرب، چربی اضافی تولید می کند و باعث تجمع آن می شود. از شامپوهایی با سورفکتانت ها و مواد جاذب روغن مانند خاک رس استفاده کنید تا از تجمع چربی و سبوم اضافی جلوگیری کنید. یک بار در هفته از شامپوی شفاف کننده استفاده کنید.

و شامپو برای موهای خشک

از شامپوهای حاوی مواد مرطوب کننده استفاده کنید. از شامپوهای حاوی سولفات و الکل خودداری کنید.

انواع مو و انتخاب شوینده مناسب

سوالات متدوال شما

1- آیا می توانم از 2 شامپو استفاده کنم؟

استفاده از دو شامپو با هم ممکن است چربی طبیعی موهای شما را از بین ببرد. اگر می خواهید از فواید دو شامپوی مختلف بهره مند شوید، می توانید موهای خود را با یک شامپو بشویید و بعد از 2 تا 3 روز، آن را با شامپوی دیگر بشویید.

2- شامپو نرم کننده چیست؟

شامپوی حالت دهنده که به عنوان شستشوی مشترک نیز شناخته می شود، نوعی شامپو است که برای تمیز کردن و حالت دادن همزمان موها طراحی شده است. این محصول با عوامل پاک کننده ملایم فرموله شده است که آلودگی و چربی مو را بدون از بین بردن روغن طبیعی آن از بین می برد. در عین حال، حاوی مواد حالت دهنده است که به مرطوب کردن و باز کردن موها کمک می کند و آن را نرم، صاف و قابل کنترل می کند.

3- PH شامپو چقدر است؟

PH شامپو بسته به محصول و فرمول خاص می تواند متفاوت باشد. با این حال، به طور کلی، اکثر شامپوها دارای محدوده pH 4.5 تا 6.5 هستند. این محدوده pH کمی اسیدی مهم است زیرا به حفظ تعادل pH طبیعی پوست سر و مو کمک می کند که معمولاً بین 4.5 تا 5.5 است.

4- چگونه شامپوی مناسب برای نوع موی خود انتخاب کنم و چه اشتباهاتی را باید در انتخاب شامپو رعایت کنیم؟

انتخاب شامپوی مناسب برای نوع موی شما می تواند در حفظ سلامت و زیبایی موهای شما مهم باشد.

در اینجا چند نکته برای انتخاب شامپو مناسب آورده شده است:

نوع موی خود را تعیین کنید
هر گونه مشکل پوست سر را در نظر بگیرید
برچسب را بخوانید تا به دنبال شامپویی باشید که عاری از مواد شیمیایی خشن باشد

برخی از اشتباهات رایج در انتخاب شامپو عبارتند از:

انتخاب شامپو بر اساس رایحه تنها
شستشوی بیش از حد
استفاده زیاد از شامپو
به طور کامل آبکشی نکنید

5- آیا استفاده از نوع نامناسب شامپو می تواند به مو یا پوست سر شما آسیب برساند و اگر چنین است، عواقب بالقوه آن چیست؟

بله، استفاده از نوع نامناسب شامپو می تواند به مو یا پوست سر شما آسیب برساند و می تواند منجر به طیف وسیعی از عواقب بالقوه مانند خشکی شود، زیرا استفاده از شامپویی که خیلی خشن است یا به اندازه کافی مرطوب کننده نیست می تواند روغن طبیعی موهای شما را از بین ببرد. ناشی از استفاده از شامپویی که برای نوع موی شما طراحی نشده است، می تواند باعث شود پوست سر شما چربی اضافی تولید کند.

برخی از مواد شیمیایی موجود در شامپو ممکن است باعث تحریک پوست سر شده و منجر به خارش، پوسته پوسته شدن یا حتی بثورات پوستی شود. اگر موهای رنگ شده دارید، استفاده از نوع نامناسب شامپو می تواند باعث شود رنگ شما سریعتر از بین برود. در موارد شدید، استفاده از نوع نامناسب شامپو می تواند منجر به ریزش مو یا آسیب به فولیکول های مو شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هر هفته کالاهای جدید اضافه می کنیم!

اگه میخوای از تخفیفات شگفت انگیز ما جا نمونی، شماره موبایلت رو بزار بهت پیامک میدیم!

سبد خرید

ورود

ورود | ثبت نام
Instagram YouTube linkedin Telegram
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من
اطلاع از مقالات و تخفیفات

میخوای همراه با مقالات کد تخفیف هم برات ارسال کنیم؟

آدرس ایمیلت رو وارد کن تا جا نمونی!